Zimowy pejzaż i muzyka czyli Nienawistna Ósemka

Muzyka z filmu Nienawistna Ósemka stanowi niewątpliwie kolejny dowód na to, że Ennio Morricone jako jeden z niewielu kompozytorów nie kopiuje swoich własnych pomysłów.

Ennio Morricone kompozytor i dyrygent, kompozytor muzyka z filmu Nienawistna Ósemka
Ennio Morricone photo by Filippo Ventruri from flickr.com

Rozpoznawalny w kilka sekund, dzięki trafionym w dziesiątkę tematom autor tym razem zdecydował inaczej. Zrezygnował z narzucającej linii melodycznej by skupić się na aranżacji.

Melodia ustępuje miejsca szerokim akordom i dużej dynamice w wykonaniu orkiestry pod batutą maestro. 
Główny temat „L’Ultima Diligenza di Red Rock prowadzą skrzypce ( dość surowe i przenikliwe) z nagłymi crescendo oraz fagot w dolnych rejestrach.
Dwa oboje unisono – o czym kompozytor wielokrotnie wspominał są najjaśniejszym ( pod względem brzmienia) punktem muzycznej narracji. Zwłaszcza górne rejestry łączą czyste brzmienie ( które zbliża je do instrumentów blaszanych) z ciepłem jakie daje drewno.
Szczególny stosunek maestro do instrumentów dętych nie jest przypadkowy – sam grał na trąbce a najsłynniejsze tematy jego autorstwa płyną z oboju ( Misja), trąbki i fletni pana.

Od czasu „Doktora Zhivago” symfoniczna muzyka współbrzmiąca z zimowym pejzażem przeszła do klasyki wielkiego ekranu, stawiając Maurice Jarre’s a panteonie największych kompozytorów muzyki filmowej. „Nienawistna Ósemka” ilustruję śnieżną zawieję dramatyczną harmonią i cięższym brzmieniem orkiestry. To nie zima, po której zakwitną żonkile, a raczej piętno skutej lodem rzeki i wieczna zmarzlina.

aktualizacja: Muzyka z filmu Nienawistna Ósemka została nagrodzona Oskarem.