Premiera koncertu „Muzyka renesansu” z pieśniami Dowlanda, Rossetera, Roberta Johnsona nie mogła odbyć się w przypadkowym miejscu. Mimo dużej ilości sal w Warszawie to właśnie pałac w Chrzęsnem jest jedyną prawdziwą perłą epoki odrodzenia na Mazowszu.
Tak duża odległość od centrum Warszawy, była sporym ryzykiem, jednak frekwencja znacznie przewyższyła oczekiwania organizatorów. Złożyło się na to:
Program : Angielska Muzyka Renesansu
Muzyka renesansu na Wyspach Brytyjskich różni się od tej na kontynencie. John Dowland, Thomas Campion i współcześni im kompozytorzy tworzyli muzykę do własnej poezji, która brzmi bardzo autentycznie i jest emocjonalnie bliska naszym czasom, choć minęło przeszło 400 lat. Z pieśniami Dowlanda spotkałam się w Anglii przygotowując dyplom Associated Board of the Royal Schools of Music. Uznawany za jednego z najważniejszych kompozytorów angielskich. Wywarł znaczący wpływ na muzykę współczesną na Wyspach, zwłaszcza na twórczość Benjamina Brittena, (Nocturnal after John Dowland),
Thomas Campion – lekarz i poeta. Większość jego wierszy napisana została po łacinie. Występował śpiewając swoją poezję do której pisał muzykę, akompaniując sobie na lutni. Tworzył sztukę w której muzyka i tekst stają się jednością.
Robert Johnson, kompozytor uroczej pieśni „Have you seen but a white Lily Grow”.
Subskrybuj kanał
Utwory rozpisane zostały na kwater smyczkowy. Próby trwały do 2-giej w nocy w Łodzi:)
Strona wizualna
Wybrałam dostępny w angielskim sklepie internetowym strój historyczny z niebieskiego aksamitu. Fryzurę w stylu epoki przygotowała pani Paulina z salonu fryzjerskiego Pasja. Zaangażowanie publiczności na moich poprzednich koncertach w tym miejscu, sprawiło, że czuliśmy się dodatkowo zmotywowani.
Lokalizacja
Wybudowany w 1634 roku pałac w Chrzęsnem, z oryginalnym stropem i dekoracjami jest spójny z projektem nie tylko ze względu na epokę. Mury kryją w sobie tajemnicę najsłynniejszego obrazu Podkowińskiego , który jako młody chłopak korzystał z gościnności państwa Koskowskich (ówczesnych mieszkańców). Natchnieniem do namalowania jego dzieła ” Szał uniesień” była Maria Kotarbińską ( z domu Koskowska), z która, jak głosi legenda łączył go gorący romans. Czy było tak, nie wiemy, twarz kobiety na koniu to jednak zdaniem współczesnych, twarz Marii Kotarbińskiej a targany emocjami Podkowiński zniszczył słynny obraz ( by potem go naprawić:) )
Mecenat starostwa powiatowego w Wołominie
Przywrócenie dawnej świetności Pałacu w Chrzęsnem, który przez ostatnie niszczał i był bliski pożaru ( w czasach, gdy stacjonowała tu „trudna młodzież) jest wielkim sukcesem starostwa wołomińskiego.
Kosztowny remont nie mógł pójść na marne, a urząd zgodził się zainwestować w wydarzenia artystyczne, w tym nasz koncert oraz zaangażował się w promocję.