Pałac w Chrzęsnem
Pałac latem fot. Jarosław Komorowski
Perła renesansu

Pałac w Chrzęsnem – jedyny na Mazowszu zabytek epoki renesansu odzyskuje dawną świetność.  Położony, na skraju lasu urokliwy dworek powstał w roku 1635. Lokalizację zawdzięczał odległości od Warszawy, do której to szlachta przyjeżdżała na obrady Sejmu Wielkiego, nocując właśnie tu.

Lata PRL nie były dla pałacu szczęśliwe, tak jak np. próba przerobienia na PGR. Spustoszeniu uległ min. pałacowy park i jego zabudowa. W czasach swojej świetności mieszkańcy byli całkowicie samowystarczalni, pod względem pożywienia.

Podkowiński w Chrzęsnem

Z miejscem łączy się jeszcze jedna legenda. U ówczesnych właścicieli pałącu – rodzinie Koskowskich gościł i tworzył Władysław Podkowiński. Do dziś niepotwierdzona jest historia jego romansu Ewą Kotarbińską (z domu Koskowską), spędzającej wraz mężem Miłoszem Kotarbińskich letnie chwile.  Współcześni zgodnie twierdzili, że kobieta na koniu w obrazie „Szał” to właśnie Ewa Kotarbińska. Później zresztą, sfrustrowany sytuacją artysta pociął swoje dzieło nożem ( później oczywiście je naprawił – inaczej nie mógł by dziś być podziwiany w krakowskim muzeum)

Pałac w chrzęsnem dziś

Starostwo Powiatowe zdecydowało się ubiegać o dotację, a gdy ją uzyskało rozpoczął się kilkuletni, intensywny proces renowacji pałacu. Mimo iż nie zachowały się żadne fotografię, pałac jest umeblowany, tak jakby cały czas mieszkali tam ostatni właściciele.

Zachowały się oryginalne renesansowe dekoracje elewacji, jak również drzwi, sklepienia z dekoracją sztukatorską, modrzewiowe stropy oraz dwa rokokowe kominki.

Pałac w Chrzęsnem latem - perła renesansu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie jest to miejsce ciekawych wydarzeń artystycznych jakich jak plenery malarskie, koncerty muzyki renesansu. Jest to również forma muzeum otwartego, tzn. można w godzinach otwarcia po prostu przyjść, podumać, jest też możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Odżywa również zabytkowy park z przypałacowym 200 letnim dębem.

IMGP3821a
IMGP3819
chrzesne-male