Opera narodowa repertuar, której jest w tym sezonie bogaty w premiery (również 7), pokaże w tym sezonie kilka ciekawych przedstawień, z ubiegłych lat, które rzadko pojawiają się na deskach Teatru Wielkiego. 7 propozycji , które na pewno warto zobaczyć:

opera narodowa repertuar 2016/2107

1. Pasażerka

Numer jeden na liście. Wyjątkowo udane dzieło Weinberga, wraz z poruszającym libretto i realistyczną scenografią. Transatlantyk płynący wraz z obozem zagłady. Recenzja spektaklu pod linkiem: Pasażerka opera narodowa repertuar z 2010

spektakle 18 i 20 września

Pasażerka, Opera Narodowa w Warszawie

2. Wilhelm Tell

czyli.. najsłynniejsza uwertura świata:) Jedna z dwór oper seria Rossiniego, zdecydowanie warta posłuchania. Na polskiej premierze wiosną ubiegłego roku w roli Matyldy wspaniała Anna Jercuc – Kopeć ( zapamiętajcie to nazwisko) . Dramatyczna z dużą lekkością w koloraturach. W tym sezonie zastąpi ją Białorusinka Nadine Koutcher.
Inscenizacja efektowna, choć niezbyt przekonujące ludowe stroje z wzorem moro ( symbolizujące zapewne chłopskie ruchy wyzwoleńcze)

spektakle 19, 22 i 25 lutego 2017

3.Turek we Włoszech

Rossini po raz kolejny, tym razem w opera buffa.
Efektowne wokalne kaskady zdobią absurdalny humor, jakiego mogą pozazdrościć kabarety.

spektakle 17, 19, 21, 23 i 25 marca 2017

4. Goplana

Opera Władysława Żeleńskiego ( ojca poety Tadeusza Boya Żeleńskiego) do libretta Ludomiła Germana, na podstawie Balladyny
Melodyką Żeleński kontynuował lirykę Stanisława Moniuszki, choć przemiana Grabca w Wierzbę malowana jest intradą powiewając nadchodzącym impresjonizmem. Warto też posłuchać rozbudowanych partii orkiestrowych, czerpiących z neoromantyzmu.

spektakle  21, 23 ii 25 października oraz 3 i 5 listopada

5. Umarłe miasto

Libretto opery napiasanej przez Pula Schotta powstało na podstawie powieści Georgesa rodenbacha Bruges la Borte – przeciwnika modernizacji portu a zarazem i pejzażu Brugii – perły architektury flandryjskiej.
Erich Wolfgang Korngold stworzył zaś muzykę do świata żywych i duchów, bo w tych właśnie przestrzeniach toczy się akcja.
Kilka lat później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by komponować do oskarowych dzieł wielkiego ekranu, tworząc podwaliny stylu hollywoodzkiej muzyki, który funkcjonuje do dziś.

spektakle 10, 13, 16 i 18 czerwca 2017

6.Matsukaze

Eksperymentalna zarówno w warstwie muzycznej jak i wizualnej, tzw. opera choreograficzna, w której plastyka ruchu przechodzi płynnie w śpiew w scenografia w narracje. Powstała na motywach XV wiecznej sztuki nō, historia dwóch sióstr, które czerpiąc codziennie morską wodę pokochały rybaka. Ten nazwał je Matsukaze czyli „wiatr w sosnach” i Marukame – ” jesienny deszcz”. Kompozytor ukształtowany dzieciństwem w Hiroszimie, czerpie również z dorobku berlińskiej awangardy, gdzie spędził dorosłe życie.

spektakle 21, 22 i 23 kwietnia 2017

7.Burza

Opera narodowa repertuar której urozmaicają balety. Jeden z nich „Burza” luźno nawiązujący do Szekspira balet Krzysztofa Pastora. Wykorzystanie muzyki Purcella jak również zaproszenie do współpracy irańskich twórców Hirin Neshat i Shoję Azariego oraz irańskiej muzyki tradycyjnej – odważna decyzja, na pewno warta obejrzenia.

spektakle 28, 29 i 30 października

 

rps20160917_195149