Rok 2017 w Filharmonii Narodowej rozpocznie się wraz koncertami muzyki dawnej.
Już 22 stycznia 2017 – Koncert znakomitej Amsterdam Baroque Orchestra. Miasto to słynie z doskonałego poziomu koncertów muzyki renesansu i baroku. W repertuarze tym razem nie usłyszymy kompozytorów niderlandzkich. W pierwszej części świecka kantata Jana Sebastiana Bacha Kantata „Vereinigte Zwietracht der wechselnden Saiten” .
Wykonają ją Catalina Bertucci – Sopran, Maarten Engeltjes – Kontratenor, Tilman Lichdi Tenor Henk Gunneman – Tenor Klaus Mertens -Bas, Donald Bentvelsen – Bas
W drugiej części Kantata Geschwinde, ihr wirbelnden Winde. Autorem libretta nawiązującego do dzieła Owidiusza jest poeta Christian Friedrich Henrici. Jedno z niewielu dzieł kompozytora z quasi-dramatycznym charakterze. Gdyby Bach pisał opery pewnie brzmiały by jak ta kantata…
Rozwinięciem i naturalną kontynuacją będzie natomiast sześć Koncertów Brandenburskich w wykonaniu barokowej orkiestry kameralnej Concerto Köln – 21 lutego 2017. Uważany za jeden największych arcydzieł epoki baroku cykl powstał podczas rezydencji na dworze księcia Leopolda z Köthen. Muzykalny monarcha utrzymywał 18 osobową kapelę dworską złożoną ze znakomitych instrumentalistów. Życie muzyczne na dworze kwitło aż do czasu ożenku Leopolda. Nie znosząca muzyki Fryderyka Henrietta (dlaczego tyle kobiet nienawidzi muzyki?) wybiła mu z głowy polifonię, a Jan Sebastian Bach zadedykował dzieło margrabiemu Brandenburgii Christianowi Ludwigowi. Liczył na posadę w Brandenburgii do której nie doszło, a niefrasobliwy margrabia zgubił genialne dzieło, które cudem odnalazło się na ponownie w XIX wieku.
Opłakiwania – Naszym poległym, zapomnianym. Pieśni z czasów I wojny światowej
Okazja do posłuchania Marca Mauillon – francuskiego barytona, obdarzonego naturalnie brzmiącym głosem i urokiem osobistym, jak również do spotkania z pieśniami początku XX wieku. Najbardziej znany z kompozytorów jest oczywiście Maurice Ravel, jednak warto zaznajomić się z twórczością kompozytorów Georga Butterworth’a, Rudiego Stephana – poległych na froncie I wojny światowej.
Wokół radzieckiego futuryzmu
czyli Imperium kontraktuje. I to dosłownie – Aleksandr Mosołow mógłby skomponować temat Vadera:), „Odlewnia Stali” to „Gwiezdne Wojny” muzycznie „Gwiezdne Wojny”, po drugiej stronie żelaznej kurtyny. W programie kompozytorzy : Władimir Szczerbaczow, Aleksiej Żywotow, Nikołaj Rosławiec, Siergiej Prokofiew, Aleksandr Mosołow.
Orkiestry świata – Czech Philharmonic Orchestra
W programie koncertu symfonicznego Czech Philharmonic Orchestra, nie grana często Uwertura Otello op. 9 Antonina Dvoraka oraz IV Symfonia Bohuslava Martinů – kompozytra kontującego myśl Dvoraka i popularyzatora czeskiej muzyki w USA. Kontrastem będzie natomiast V Koncert skrzypcowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.
ciąg dalszy nastąpi….