orfeo
Orfeo Chaman Christina Pluhar L’Arpeggiata

Może a nawet jest! Christina Pluhar operą „Orfeo Chaman” zapewniła sobie miejsce w panteonie największych kompozytorów. Pluhar zasłynęła jako lutnista i teorbistka oraz dyrygentka, tym razem jednak stworzyła muzyczne dzieło doskonałe zarówno pod kontem kompozycji, aranżacji jak i wykonania.

Orfeo Chaman

Szaman, symbolizuje świat duchów, do którego wszedł Orfeusz by odzyskać Eurydykę. Akcję osadzona jest w Ameryce Łacińskiej. Skromna scenografia, oparta w dużej mierze na kolorach pozwala wyeksponować doskonałych wokalistów. Premiera spektaklu odbyła się w Columbii w 2015. W listopadzie na rynku ukazało się CD jak również i DVD.

Muzyka Christiny Pluhar nawiązuje do baroku, jak również do dzieł mistrza muzyki renesansu Jordi Saval’a. Partie wokalne natomiast opierają się w dużej mierze na ludowej muzyce południowoamerykańskiej.

Soliści

W roli Orfeusza doskonały Argentyńczyk Nahuel Pennisi. Nie sposób zdecydować się czy jest lepszym gitarzystą czy wokalistą. W wysokim głosie i wirtuozerskiej grze na gitarze Nahuel’a rozbrzmiewa nieopisany żal. Niespotykana muzykalność i przepiękna barwa sprawia, że nie można oderwać od niego wzroku. W roli Eurydyki mezzosopran Lucina Mancini, występująca już wielokrotnie z zespołem L’Arpeggiata. Ognisty temperament Luciny, jak i jej ciemny głos, o bardzo wyrównanej barwie stanowi kontrast do jasnego głosu Nahuela.

Zespół L’Arpeggiata jest fenomenem na rynku muzycznym. Są rozpoznawalni od pierwszych taktów. Zarówno w nagraniach zarówno muzyki barokowej, jak również i tych inspirowanych folklorem

Płytę można kupić w wersji CD jak i DVD ( polecam szczerze DVD!)

 


orfeo
L'Arpeggiata Orfeo Chaman