Vangelis_-_Rosetta okładka płytyVangelis I Muzyka Kosmosu

Vangelis nie po raz pierwszy porusza temat podboju kosmosu. Motyw ten towarzyszy mu od lat, inspirowany astrofizyką album „Albedo 0.39” wydany został w roku 1973. 9 lat później skomponował muzykę do filmu „Łowca Androidów”. Największym natomiast muzycznym i widowiskowym przedsięwzięciem był koncert „Mythdea” – muzyczna ilustracja misji sondy NASA 2001 Mars Odyssey 2001 Orbiter. Symfoniczne dzieło z udziałem London Metropolitan Orchestra, Narodowego Chóru Grecji oraz Jessie Norman i Kathleen Battle. Wydarzenie odbyło się w ateński Odeonie Heroda Attyka.

Rossete

Tym razem inspiracją jest sonda kosmiczna o nazwie Rossete. Satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej, której to misją było wejście na orbitę komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Nazwa pochodzi od kamienia z Rossety, kamiennej steli z wyrytym dekretem Ptolemeusza. Odkrycie steli przyczyniło się w znacznym stopniu do rozszyfrowania  egipskich hieroglifów.  Naukowcy mają nadzieję, że równie przełomową rolę odegra sonda w poznaniu przez ludzi tajemnic powstania Układu Słonecznego.

Muzyka

Płyta w całości jest instrumentalna, nagrana w całości przy pomocy brzmień elektronicznych.  Tytułowy utwór „Rossetta Timeline”  – subtelny walc w duchu romantyzmu, wybitnie udany temat. Utwór ma charakter muzyki filmowej. Podobnie „Elegia” – śpiewne adagio, bynajmniej nie tragiczne, raczej wzniosłe, rozjaśniane durowymi akordami. Kontrastem jest natomiast „Exo Genesis”, utwór eksperymentalny z atonalnym akcentami. Chromatycznym pasażom wtóruje powracający temat instrumentów smyczkowych. Futurystyczne „Celestial Whispers” i „Albedo 0 06” można skojarzyć z muzyką zindustrializowanego pejzażu. Płytę zamyka „Return to Void” czyli opuszczenie przez kometę Układu Słonecznego i zarazem koniec misji. Minimalistyczny utwór, wprowadzający w stan czuwania. Możne nawet przywieść na myśl muzykę medytacyjną.

Vangelis_-_Rosetta